مطالبی درمورد نخ پلی استر

اگرچه به نظر می رسد که می توان از تمام نخ ها برای خیاطی استفاده کرد، اما باید در نظر داشت که نمی توان به همه نخ ها نیاز داشت که در چرخ خیاطی یکسان عمل کنند. به همین دلیل است که رزوه ها با اعداد، انتها، پیچش ها، پرداخت ها و الیاف متفاوت ساخته می شوند. هر نخ اگر در ماشین‌ها، سوزن‌ها و مواد مناسب با ویژگی‌های آن استفاده شود، نتیجه‌ای عالی به دست می‌دهد. برعکس استفاده از آن در شرایط نامناسب باعث ایجاد مشکلات دوخت می شود.

برای تطبیق نخ ابریشم طبیعی با نوع دوخت و بسته به نحوه دوخت آن باید یک سری شرایط را در نظر گرفت که در زیر به تفصیل می پردازیم:

1. استحکام کششی

کشش بار مورد نیاز برای شکستن نخ است که بر حسب گرم بیان می شود. نخ های خیاطی نه تنها باید حداقل مقاومت را برای لباس داشته باشند، بلکه باید عملکرد دوم را نیز انجام دهند که همان مقاومتی است که درز نیاز دارد. بدیهی است که دوخت لباس زیر زنانه یا کرست یا پیراهن با شلوار جین یا لباس کار یکسان نیست که به چند نمونه اشاره کنیم. مقاومت ها بسته به تعداد یا ضخامت سیم در نوسان هستند. این فن می تواند از 800 گرم در متر تا 6000 گرم در متر یا بیشتر تشکیل شود.

2. سرسختی

استحکام اندازه گیری قدرت بالقوه الیاف است. با تقسیم مقاومت بر حسب گرم بر عدد دنیر آن بر حسب گرم / دنیر اندازه گیری می شود. دنیر نوعی شماره گذاری نخ پنبه صنعتی است که از وزن 9000 متری نخ بر حسب گرم حاصل می شود.

3. کشسانی و کشیدگی

جدا از استحکام کششی، معمولاً برای مشخص کردن نخ دوخت، خاصیت ارتجاعی در هنگام شکست نشان داده می شود. این درصد کشسانی در هنگام شکست است که مهم است، نه ترکیب کشسانی و کشیدگی. ترکیب الاستیسیته و کشیدگی برای دستیابی به درزهای صاف، یعنی بدون چروک شدن، تعیین کننده است. رزوه ها برای دستیابی به کشیدگی کنترل شده در هنگام شکست، برای دستیابی به کشش فنی که به طور قابل اعتماد خاصیت ارتجاعی درزها را تضمین می کند، درمان می شوند.

100٪ پلی استر (الیاف برش)، خاصیت ارتجاعی در دمای 210 درجه تنظیم شده است و در 13٪ ایجاد شده است. این از پیش تنظیم شده پیچ خوردگی نخ را کاملاً تثبیت می کند و در مرحله بعدی اجازه می دهد تا جهت چرخش آن را در جهت تشکیل حلقه ایده آلی که باید توسط حلقه گرفته شود هدایت کند.

خاصیت ارتجاعی در هنگام شکست:

نخ پنبه ای و نخ پنبه ضخیم: خاصیت ارتجاعی تا زمان شکستن بین 5-7٪ است.
نخ 100٪ پلی استر: 13٪ خاصیت ارتجاعی در هنگام شکست.
نخ پلی استر پنبه ای: بین 18-20٪ است.

4. مقاومت در برابر سایش

این معیار دوام آن است، در فرآیند مالش یا مالش که تحت شرایط کنترل شده انجام می شود. مقاومت در برابر سایش برای استفاده بعدی از لباس های ساخته شده مهم است. درزها به طور مداوم در معرض اصطکاک هستند، بنابراین مقاومت در برابر اصطکاک نه تنها برای فرآیند دوخت اهمیت ویژه ای دارد، بلکه برای ارزش مفید بعدی لباس نیز اهمیت دارد.

اینکه آیا نخ قرار است نیازهای استفاده را برآورده کند (انقباض، شستشو، مقاومت، و غیره) برای تولیدکننده پوشاک ناشناخته است، زیرا او از 100٪ لباس استفاده نمی کند و بنابراین نیاز به یک نخ تضمین شده برای سایش دارد.4. مقاومت در برابر سایش

نخ ابریشم تبریز

5. پیچ و تاب

پیچاندن نخ در همان جهت نخ باعث افزایش استحکام، کشسانی و انعطاف پذیری می شود، با این حال، نخ متعادلی بدست نمی آوریم.

پیچش Z: به سمت چپ.

پیچش S: به سمت راست.

نتیجه شما نخی خواهد بود که وقتی از دو سرش به شکل “U” نگه داشته می شود، روی خود می پیچد و “حلزونی” را تشکیل می دهد که برای دوخت مناسب نیست. برای این کار، اگر این نخ ها باید به صورت خام (خام) یا مستقیماً در فرآیند رنگرزی استفاده شوند، برای رسیدن به تعادل خوب، عملیات بخار دهی را انجام می دهیم. پیچ “Z” (به سمت چپ)، مناسب ترین است، زیرا با جهت چرخش مارپیچ چرخ خیاطی سازگار است، زیرا هنگام تشکیل حلقه و عبور نخ، پیچ و تاب در محور ایجاد می شود. همان نخ با سوزن برداشته می شود. استفاده از آن در تمام چرخ خیاطی هایی که بیش از 2000 دوخت در دقیقه دارند توصیه می شود.

6. شکل پذیری

برای جلوگیری از تشکیل بد حلقه ها در درز، انعطاف لازم است.

7. نرمی

یک فرمول برای افزایش کارایی نخ پنبه لاکرا، به دست آوردن ظرفیت لغزش خوب و یکنواختی بالا در عبور از مکانیسم های مختلف دستگاه است تا حداقل اصطکاک در فرآیند دوخت حاصل شود. پرداخت‌های ویژه مبتنی بر سیلیکون، که در حمام‌های رنگ استفاده می‌شوند، مزایای زیادی نسبت به سایر تکنیک‌ها (صابون‌ها، روغن‌ها و غیره) دارند. نرمی نخ الیاف شیمیایی بسیار مهم است، زیرا کیفیت دوخت تا حد زیادی به دوران تکمیل و روانکاری.

برخی از چرخ خیاطی ها دارای روانکاری فیزیکی هستند که از یک جت هوای فشرده روی سوزن تشکیل شده است تا آن را خنک کرده و الیاف را قبل از عبور از سوراخ سوزن نرم کنند.7. نرمی

خرید نخ ابریشم

8. استحکام

استحکام رنگ در هر ماده ای مقاومت آن در برابر عوامل خارجی مختلف است که ممکن است در هنگام ساخت و استفاده در معرض آن قرار گیرد یا در تماس باشد. وقتی از استحکام نخ های دوخت صحبت می کنیم، به مقاومت در برابر نور یا شستشو و عوامل دیگری مانند تماس با کلر، عرق و … اشاره می کنیم. ثبات یک رنگ را می توان با تخمین تغییر رنگ یک نمونه کنترل شده و اندازه گیری انتقال رنگ روی یک ماده رنگ نشده تعیین کرد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.